Alternarioza w ziemniakach

Alternarioza to choroba, która dotyczy wszystkich upraw ziemniaka. Najczęściej występuje ta choroba w postaci suchej, co oznacza, że atakuje liście.

Pojawiają się na nich suche plamy. Później schodzi na łodygi i bulwy ziemniaków. Nie można sobie pozwolić na jej rozwój, bo niestety, ale cała uprawa będzie do zaorania. Problemy z bulwami pojawiają się dopiero podczas przechowywania, a zatem wtedy, kiedy na jakiekolwiek reakcje jest za późno. To oznacza, że jeśli zobaczymy na liściach, że pojawiła się ta choroba to nie bagatelizujemy tego problemu.

Może się okazać, że później będziemy za to sporo płacić, bo przechowywane ziemniaki będą gniły i nie będzie ich praktycznie w ogóle do sprzedaży. Dla rozwoju choroby sprzyja ciepło i w miarę wilgotno. Wtedy ma szanse się rozwijać i sprawiać nam bardzo duże problemy. Jeśli na zewnątrz pojawi się bardzo wysoko temperaturą i do tego między czasie jeszcze będzie padać to szanse na to, że pojawi się choroba są ogromne. Trzeba obserwować liście żeby można było działać wtedy, kiedy pojawiają się pierwsze ogniska zarazy.

Odpowiednie zastosowanie fungicydów daje bardzo dobre efekty. trzeba wiedzieć, jaki środek chemiczny zastosować. to nie może być coś przypadkowego tylko coś, co zaatakuje zarazę i ja zniszczy.

Najczęściej można dobrać fungicyd, który radzi sobie z wieloma chorobami. Może to być alternarioza jak i brunatna plamistość. W opisie wszystko się znajduje, dlatego warto to sprawdzić, a wtedy wiemy czy to, co zamawiamy się nadaje dla nas czy nie? Jeśli nie ma tam tej choroby w opisie to wybieramy inny środek. Jeśli widzimy, że alternarioza ziemniaka zaczyna się rozwijać to stosujemy fungicydy wedle ilości, jaką poleca nam producent. Wtedy szybko zacznie taki środek działać i zaraza nie będzie się rozwijała. Brak działania to szansa dla zarazy, a zatem szanse na to, że wiele nie uzyskamy z naszej uprawy są wtedy o wiele większe. Trzeba się zastanowić czy chcemy takiego rozwiązania, bo włożyłyśmy sporo pieniędzy i sporo pieniędzy w uprawę ziemniaka.